کتاب های خود آموز و کلاس های مکالمه عربی فصیح و لهجه های عراقی ، لبنانی ، شامی ، مصری و..
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
معرفی کتابها و دوره ها
آخرین ارسال های انجمن
بسته آموزش مکالمه عربی لغة الضاد، کتاب همراه با سی دی صوتی و ترجمه کلمات سطح مبتدی و متوسط

 

کتاب آموزش مکالمه عربی در خانه مجموعه لغة الضاد

((دوستانی که قصد استفاده از کتاب العربیه بین یدیک دارند می توانند از کتاب لغة الضاد استفاده کنند که از العربیه بین یدیک اقتباس شده و توضیحات و ترجمه هم دارد))

معرفی مجموعه ( برگرفته از مقدمه کتاب)

مجموعه‌ی "لغة الضاد"با بهره گیری از منابع اصلی و به روز آموزش مکالمه‌ی عربی در دنیا از آخرین دستاوردهای علومی چون آموزش زبان، روانشناسی آموزش و زبانشناسی برخوردار است و کمبودها و نقاط ضعف هر یک از منابع آن با نقاط قوت دیگری جبران شده است. این بسته از منابعی همچون "العربیة للحیاة" و "العربیة بین یدیک" و "الکتاب الاساسی" و "العربیّة للناشئین" و مانند آن سود جسته است. مجموعه ی "لغة الضاد"  با توجه به آشنایی مؤلف آن با ویژگی‌های زبان آموز ایرانی و شناسایی نیازهای مخاطب ویژهاش در طی نزدیک به بیست سال تدریس مکالمه، قواعد و ترجمه‌ی زبان عربی در مؤسسات آموزشی، حوزه‌ها و دانشگاه‌های کشور و پس از چند دوره تدریس و انجام جرح و تعدیل لازم به عمده نیازهای مخاطب خود پاسخ می‌دهد و او را گام به گام به قابلیت فهم شنیداری و نوشتاری این زبان و توانایی سخن گفتن و نوشتن به آن مجهز می‌سازد.
مخاطب این بسته، گروه‌های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان می‌باشد. این مجموعه در دوره‌های منظم آموزشی در قالب کلاسهای عادی وفشرده وهمچنین به طور مستقل و بدون نیاز به حضور در کلاس قابل استفاده است. زبان آموز "لغة الضاد" به هیچ گونه پیش زمینه‌ی عربی نیاز ندارد. این مجموعه یادگیرنده را گام به گام به قابلیت برقراری ارتباط شفاهی و نوشتاری با عربزبانان و توانایی ابراز رفتار زبانی مناسب می‌رساند و به او امکان می‌دهد تا در دانشگاه‌هایی که زبان آموزش، عربی است به تحصیل بپردازد.
هدف کلي مجموعه‌ی "لغة الضاد" ايجاد توانايي فهم زبان عربی هنگام خواندن و شنيدن و کاربرد آن در سخن گفتن و نوشتن در زبان آموز ایرانی جهت بر قراري ارتباط فعال با عرب زبان‌ها (الناطقين بلغة الضاد) ميباشد. از ویژگی های این مجموعه:      
 

⦁    قابل استفاده برای همه ی گروه های سنی                                  

_ با رویکردی نوین، به روش ساختاری و گام به گام
_ با کاربردی آسان و روان وامکان یادگیری سریع زبان                           

_ همراه با راهنمای گام به گام یادگیری به زبان فارسی
_ با قابلیت آموزش همزمان سخن گفتن،نوشتن،خواندن وشنیدن          

_  بدون نیاز به پیش زمینه ی عربی

 

پنج جلد از تمهیدیه تا عالیه

 

 

 

 

 

 

 

کتاب زبان را ببلعید، مزمزه نکنید

چگونه یک زبان خارجی را بیاموزم، چگونه عربی یاد بگیرم روش یادگیری عربی

 

ميترسم اشتباه حرف بزنم، سر كلاس استرس دارم، كلماتو زود
فراموش مي‌كنم، نمي دونم چطور بايد تمرين كنم، مطمئن نيستم
 در مسير درست آموزش باشم، چقدر زبان فرّار!ِ بعضي وقت‌ها از
 پيشرفت خودم مأيوس مي‌شم، احساس مي‌كنم دچار يكنواختي
 شدم و دايماً در جا مي‌زنم و ...
    اينها و عبارت‌هاي ديگر از اين دست مسايلي هستند كه غالباً ذهن يك زبان آموز را به خود مشغول مي‌كنند،  پرسشهایی كه اگر به درستي پاسخ داده شوند فرايند آموزش زبان آسان و روان تر مي‌گردد. اگر در مسير يادگيري زبان با دشواري يا ناكامي رو به رو مي‌شويد نه به اين دليل است كه استعداد يادگيري زبان را نداريد يا احياناً مؤسسه يا بسته‌ي آموزشي درستي را انتخاب نكرده ايد؛ بلكه دليل عمده‌ي آن اين است كه فاقد تجربه‌ي رويارويي با «زبان دوم » هستيد.
بی تردید انتخاب يك کتاب آموزشی معتبر در كنار معلمی موفق برای یادگیری زبان، ضروري است اما ضروري تر از آن، دانستن اصولي روانشناختي و روش‌هايي راهبردي است كه به شما مي‌آموزد چگونه مسير آموزش زبان را تا رسيدن به هدف، طي كنيد چرا كه بخش اعظم يك روش يادگيري، ارتباطي نزديك با نگرش، باورها و روحيات شما دارد، بدينسان از آن دسته از زبان آموزاني كه در ابتدا يا ميانه‌ي راه از گردونه‌ي آموزش جدا شده و به مقصود خود نرسيده‌‌اند نخواهيد بود . اگر می خواهید راه یادگیری یک زبان جدید را آسان و كوتاه  کنید، اين كتاب را چند بار بخوانيد.
 

کتاب قواعد الضاد

آموزش قواعد در ترجمه آموزش صرف و نحو آموزش قواعد عربی

 

 

هدف اصلی مجموعه کتاب های "قواعد الضاد" از آموزش دستور زبان عربی، دستیابی مخاطبش به مهارت درک متون عربی همزمان با خواندن آن و کسب توانائی ترجمه ی این متون و در نهایت به دست آوردن آمادگی برای سخن گفتن و نوشتن با این زبان است. البته پر واضح است که تحقق این هدف با فرض موفقیت این مجموعه در طی این مسیر امکان پذیر نیست مگر آنکه چنین هدفی در نگرش، باور و کُنش مدرس و یاد گیرنده ی آن نیز متبلور شود و در دستور کار آموزش ایشان قرار گیرد.
 آشنایی با کتاب
به منظور دستیابی به هدف پیش گفته، هر درس با شرح نکات دستوری و با مثال های کاربردی در گفت و گوهای روزمره و در تمرینات با یک متن هدفمند با سبک و سیاق داستانی آغاز می شود که شامل شاهد مثال های ویژه ی آن درس است اینگونه، مثال های موضوعات دستوری در متون کاربردی عربی معاصر دیده و بررسی می شود. این متون به همراه تمرین ها افزون بر 4000 واژه ی معاصر عربی را در بر دارد. تمرین ها، متنوع و تامل برانگیز طراحی شده است تا ذهن یادگیرنده را به چالش کشد و او را به تحلیل و تفکر وا دارد. تمرین ها، موضوع دستوری هر درس را در دو بعد تشخیص و کاربرد پوشش می دهد و در پایان هر درس، با پرسشهای4 گزینه ای و کلمات جدید آن درس، به اتمام می رسد. از طرفی برای کاربردی شدن صرف، از ابتدای کتاب بخشی از نحو که کاربرد بیشتری دارد نیز آورده شده است لذا در کنار کلمه از جمله و اجزاء اصلی تشکیل دهنده ی آن نیز سخن می گوئیم و تمرین می کنیم همچنین به منظور مرور و یادآوری مطالب دروس گذشته، درس هائی با عنوان «مراجعه» در خلال دروس گنجانده شده است.
چگونه بیاموزیم
در شیوه ی درست یادگیری قواعد،  مثال ها تحلیل شده و از آنها قاعده استنباط می شود سپس آن قاعده در مثال های متنوع جستجو شده و سعی در اجرای آن در نمونه های دیگر می شود. نتیجه این یادگیری می بایست در درک همزمان با خواندنِ درست متن و ترجمه آن به زبان فارسی تبلور یابد. لذا قواعد را باید در مثال ها آموخت و مثال ها را به عنوان کدهای یادگیری و تعمیم قاعده و نهایتا تولید موارد مشابه به خاطر سپرد.
تمرین های کتاب متنوع و چند بعدی و نوعاً دشوار است. تمرین دشوار نشانه ی یادگیری است و تمرینات آسان به معنای تکرار اطلاعات گذشته و تثبیت آن است. هدف از تمرین کردن کسب مهارت است نه حفظ اطلاعات. اطلاعات در اثر پردازش و تکرار به مهارت و آنگاه به ملکه ی ذهن تبدیل می شوند و مهارتی که ملکه ی ذهن شود پایدار و ماندگار است.
تمرین به معنای تحلیل، استنتاج و تکرار، اساس یادگیری و محور اصلی رویکرد این کتاب است. از این رو نوشتن تمرین تنها پس از تکرار آن سودمند است. پردازش اطلاعات در ذهن و تکرار آن، عامل انتقال آن اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به بلند مدت و موجب پایداری و ماندگاری آن در ذهن است.
دستورالعمل های تألیف کتاب
1-    زبان آموزش دستور عربی به لحاظ محتوا، زبان عمومی نوشتار و گفتار در کاربرد روزمره و امروزی زبان عربی فصیح است.
2- به مثال و تمرین و تکرار بیش وپیش از نکات دستوری و تحلیل صرفی و نحوی توجه شده است.
3 - از توجه به شکل انتزاعی وکلی قواعد پرهیز شده است دانش زبانی در حیطه ی دستور زبان محدود به دانستن و آشنایی با اصطلاحات دستوری و انباشت محفوظات در ذهن نیست.
4-موضوع آموزش، معنا ومحتوای زبان ونه لفظ وشکل آن است لذا معنا مداری موضوع و محور یادگیری زبان تلقی شده است و شکل الفاظ و قواعدِ کلمه و کلام، ابزاری است برای انتقال معانی و دریافت آن.
5- اطلاعات زبانی و محفوظات در خدمت درک و بیان مفهوم زبان و دستیابی به مهارت های 4 گانه ی زبان دیده شده است.
6-از توجه به شاذ ونادر وخلاف اصل که فرآیند آموزش را از اهتمام به اصل کاربردی زبان منحرف می سازد اجتناب شده است.
7-ترجمه ی روان جهت دستیابی به درک مطلب و تمرین نگارش زبان فارسی به عنوان بخشی از دانش زبانی زبان آموز در دستور کار قرار گرفته است.
8- هدف؛ 1- درست 2- روان و 3- سریع خواندن متون و درک صحیح وهمزمان مفهوم آن است.
9- مشاهده، تشخیص و تحلیل سپس استنتاج قاعده و کاربرد آن وتولید موارد مشابه محور آموزش است.
10- مخاطب این مجموعه مقطع دبیرستان را به پایان رسانده است.
زمان بندی آموزش کتاب
    موضوع اصلی جلد اول صرف است که شامل 42 درس می شود. به طور میانگین برای 1- تدریس هر درس 2- پرسش از آن و 3- انجام تمریناتش (بسته به تعداد یادگیرندگان در کلاس وسطح و پیش زمینه ی علمی آنها) حداقل 3 ساعت و حداکثر 5/ 4 ساعت وقت در نظر گرفته شده است  بنابر این جلد اول را می توان بین 126 تا 189ساعت آموزش داد.  
    موضوع جلد دوم نحو است و از 24 درس تشکیل می شود. برای تدریس هر درس و پرسش از آن و انجام تمریناتش در کلاس از 5/4 تا 6 ساعت وقت اختصاص داده  شده است. از این رو جلد دوم در مدت زمان 108 تا 144 ساعت قابل آموزش است.

 

قیمت بسته های آموزشی:

بسته مقدماتی مکالمه فصیح:  80 هزار تومان
بسته میانی مکالمه فصیح:  100 هزار تومان
بسته پیشرفته مکالمه فصیح:  35 هزار تومان
بسته قواعد: 80 هزار تومان
زبان را ببلعید، مزمزه نکنید!: 6 هزار تومان
بسته معجم الضّاد ( فرهنگ لغت موضوعی فارسی به عربی): 25 هزار تومان

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

021-66176017

0935-5583354

021-88449984

  آدرس: تهران، خیابان انقلاب، ابتدای فلسطین جنوبی، پلاک 286

ساعات تماس: 9 صبح تا 19 بعد از ظهر

ایمیل موسسه:mahadalzad2014@yahoo.com
 
شایان ذکر است که مجموعه های لغة الضاد و قواعد الضاد در حال حاضر علاوه بر معهد الضاد، در وزارت امور خارجه، دانشگاه علوم اسلامی شهید مطهری و دانشکده قضایی قوه قضائیه هم تدریس می شود.
 

دانلود نمونه هایی از درسهای کتاب لغة الضاد:
جلد اول

جلد دوم

جلد سوم

جلد چهارم

جلد پنجم

دانلود نمونه ای از کتاب زبان را ببلعید

دانلود نمونه ای از کتاب قواعد الضاد:

کتاب صرف

کتاب نحو

توضیحات بیشتر در مورد کتاب قواعد الضاد

روش دانلود: کلیک راست روی لینک و ذخیره (save)

 

منبع: عربی برای همه

تعداد بازدید از این مطلب: 84564
|
امتیاز مطلب : 1
|
تعداد امتیازدهندگان : 14
|
مجموع امتیاز : 212
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

رضا در تاریخ : 1397/8/26 - - گفته است :
سلام
این کتب برای یادگیری از صفر مناسبه؟یا نیاز به پیش زمینه داره؟؟
پاسخ : سلام
بله. پیش زمینه اون آشنایی نسبی با قواعده

زهرا در تاریخ : 1397/6/14 - - گفته است :
سلام و با تشکر از مطالب خوبتون در معرفی کتاب
نیاز به یه مشورت دارم
من سه سال پیش سطح عالیه کلاس عربی کانون زبان رو تمام کردم،و این سه سال اصلا سراغ تکرار و تمرین نرفتم
الان اگر بخوام باز شروع کنم به نظرتون کدوم کتاب لغه الضاد رو بگیرم؟یا کتابهای قواعدش رو بگیرم؟
چون اصلا با پی دی اف خوندن راحت نیستم و ترجیح میدم از کتاب عادی استفاده کنم تا بتونم تمرینات و نکات رو هم داخل خود کتاب بنویسم.
ممنون میشم راهنماییم کنید.
نمونه کتابهای لغه الضاد رو دیدم،همشون رو متوجه میشم،از طرفی بخاطر نداشتن تکرار،صحبت کردن و نوشتنم خیلی ضعیف شده.ایا لازمه باز از کتاب اولش بگیرم؟
کتابهای العربیه للناشئین رو هم دارم ،اما از سبک و اینکه قدیمی ان خیلی خوشم نمیاد،به نظرتون اونها رو بخونم؟کدوم کتابشو؟
پاسخ : سلام و عرض ادب
وقت بخیر
از اونجایی که شما یک دوره مکالمه عربی گذروندید توصیه می کنم که با دیدن فیلم عربی و مباحثه عربیتون رو تقویت کنید. دوره کردن کتاب صدی الحیاة یا خوندن کتابهای العربیه بین یدیک یا لغة الضاد هم قطعا براتون مفیده.
اینکه چه کتابی رو بخونید به این بستگی داره که شما تا چه حدی نیاز به دوره و تکرار دارید و آیا مطالب ترمهای اول رو هم می تونید راحت بگید یا نه.
یک نکته هم بگم و اون اینه که صرف متوجه شدن مطالب یک کتاب کافی نیست. بلکه باید بتونید همون مطالب را با زبان خودتون بیان کنید.
اون وقت می تونید بگید که به اون کتاب نیاز ندارید.
توصیه بنده دوره کردن کتاب صدی الحیاة و دیدن فیلم و مباحثه درباره فیلم و موضوعات روزمره است. در کنارش بصورت روزانه انشاء و خاطره بنویسید و ببرید پیش یکی از اساتید که براتون تصحیح کنه.

مینا در تاریخ : 1397/6/12 - - گفته است :
سلام
دستتون بابت کتاب عربی بین یدک درد نکنه . خیلی کامل هست من خودم دارم عربی رو از مترجم عربی فصیح میگیرم .معلم خودمم این کتاب رو به عنوان کتاب آموزشی استفاده میکنه.فکر کنم اگه باهم کل جلد هاشو کنار کنه لاقل به سطح متوسط میر سم

سعادت در تاریخ : 1397/5/28 - - گفته است :
سلام
اگر بخواید یک مجموعه کامل برایادگیری زبان معرفی کنید، چه چیزی رو معرفی میکنید؟
منظورم فقط مکالمه عربی هست
پاسخ : سلام
هیچ مجموعه ای رو نمیشه کامل دونست. باید از کتابهای آموزشی در کنار فیلم و کتابهای کمک آموزشی و فرهنگ لغت استفاده کنید.
برای عربی فصیح می تونید از کتابهای صدی الحیاة ، لغة الضاد، العربیه بین یدیک ، العربیه للعالم و الکتاب الاساسی استفاده کنید.
در کنارش هم باید فیلمها عربی رو از آسان به سخت ببینید. از برنامه کودک و کارتون شروع کنید.
کتابهای کمک آموزشی هم ضروریه مثل کتاب داستان و...

مجید صالحی در تاریخ : 1397/4/12 - - گفته است :
سلام من اهواز زندگی میکنم جون اینجا عدب زبان زیاد هست کلاسهای عربی وجود نداره. من قبل صرف و نحو مقدماتی رو پیش یه استاد به صورت خصوصب خوندم اما الان فراموش کردم. میخواستم یه مجموعه ای رو برام معرفی کنید که عربی رو کامل یاد بگیرم
پاسخ : سلام و عرض ادب
کتاب قواعد الضاد برای یادگیری صرف و نحو با رویکرد مکالمه خیلی عالیه.
در کنار اون یک کتاب برای یادگیری مکالمه هم بخونید . مثل العربیه بین یدیک، صدی الحیاة، لغة الضاد و....
حتما از کانون زبان ایران شعبه اهواز سوال کنید. به احتمال زیاد کلاس عربی داشته باشن.
هیچ کتابی جای کلاس رو نمی گیره.

عبدالوهاب در تاریخ : 1397/4/7 - - گفته است :
سلام میخواستم مجموعه لغۂ الضاد رو بخرم کلا با صرف ونحو آیا همه ی شان 180هزار میشود یا نه صرف ونحو جداگانه هست
لطفا پاسخ رو زود بدهید لازم دارم
پاسخ : سلام
لطفا با شماره معهد الضاد تماس بگیرید. سایت ما فقط معرفیش کرده.خودمون فروشنده نیستیم.
از این آیدی در تلگرام هم می تونید سوال کنید:
https://t.me/mahadalzaddirector

زهرا در تاریخ : 1397/3/18 - - گفته است :
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما ، کارشناسی ارشد زبان و ادیبات عرب هستم ، واسه آموزش مکالمه به بچه های دبستان چطورباید شروع کرد آیا باید حتما دروس دوران متوسطه اول را بگذرانند چون درحد صفرهستند یااینکه باشروع آموزش کتاب اللغه الضاد میشه شروع کرد؟
پاسخ : با سلام و عرض ادب
طاعات و عبادات شما هم قبول باشه
برای شروع مدتی باهاشون کارتون و برنامه کودک عربی ببینید و باهاشون کتاب داستان عربی بخونید. کلیپهای آموز عربی تعلم مع زکریا رو هم باهاشون ببینید.
بعد از اینکه کمی راه افتادن از کتاب آموزش مکالمه عربی استفاده کنید. حالا یا لغة الضاد یا العربية بین یدیک.

محسن در تاریخ : 1397/2/9 - - گفته است :
با سلام و عرض تشکر از مطالب مفید سایت
بنده تقریبا استعداد خوبی در یادگیری زبان عربی دارم (الحمدلله)
میخواستم بدونم در قم کدوم آموزشگاه یا استاد رو معرفی می کنید؟
و اگر بنده موفق به حضور در کلاس نشدم ( به علت تداخل ساعت کاری احتمالا) ، با این مجموعه چند درصد از مسیر رو میشه طی کرد؟
و اینکه بهتره اول عربی فصیح رو یاد گرفت و بعد مابقی لهجه ها رو یا خیر؟
از اینکه سوالات رو پاسخ میدید ممنونم
پاسخ : سلام و عرض ادب
اگه می تونید در کلاس شرکت کنید حتما این کار رو بکنید.
تو قم موسسه زبان و فرهنگ شناسی واقع در خیابان ارم، جنب پاساژ قدس بهترین دوره ها رو داره.
خودم چند جا هستم ، از جمله اینجا. دوره های این مرکز بهتره. کلاسهاشون معمولا بعد از ظهره.
این کتاب بهتون کمک زیادی می کنه ولی برای شروع حتما باید با استاد کار کنید.
اینکه اول عربی فصیح رو یاد بگیرید یا عامیانه رو بستگی به اولویت و نیاز خودتون داره.
معمولا اونهایی که هدف علمی و تبلیغی دارن اول فصیح رو یاد می گیرن.
تو موسسه زبان و فرهنگ هم فقط فصیح آموزش داده میشه.
اگه فصیح رو خوب یاد بگیرید بعدا می تونید عامیانه رو خودتون در عرض چند ماه یاد بگیرید.

نرگس بهارمنش در تاریخ : 1397/2/2 - - گفته است :
سلام من عربی در حد کلاس نهم متوسطه اول بلدم، چه کتابی بگیرم از مجموعه ضاد؟ همچنین در مورد قواعد هم کتاب الفوائد الصمدیه رو شروع کردم توسط صوت کلاس های نحو حوزه علمیه که در سایت ها موجوده، پیشنهاد بهتری برای یادگرفتن قواعد هست یا همین روش خوبه؟
و اینکه در شمال شرق تهران کلاس زبان عربی چه موسسه ای خوبه؟
ممنون میشم اگه زود جواب بدین
پاسخ : سلام و عرض ادب
اگه قصد یادگیری قواعد رو دارید کتاب مبادی العربیه با تدریس صوتیش خوبه.
برای مکالمه هم بهتره در کلاسهای معهد الضاد تهران شرکت کنید.
چون هیچ کتابی جای کلاس رو نمی گیره.
همچنین می تونید از فایلهای موجود در بخش آموزش عربی فصیح در آرشیو سایت استفاده کنید.
مثل این:
http://www.arabiforall.com/post/327
و این:
http://www.arabiforall.com/post/171

علی در تاریخ : 1397/1/26 - - گفته است :
سلام.من کتابهای لغه الضاد(پنج جلد) رو از شما خریداری کردم و مطالعه اونا رو شروع کردم خیلی از عبارتها بدون ترجمه است کجا و یا چطور میتونم ترجمه اونا رو پیداکنم تا بتونم بصورت خود آموز جلو برم چون در استان ما کلاس عربی وجود ندارد.ممنونم
پاسخ : سلام
لغات کتابهای اول تا سطح متوسط در آخر هر بخش ترجمه شده.
برای بقیه بخشها می تونید در گروههای عربی تلگرام عضو بشید و بپرسید. مثلا در گروه زیر:
https://t.me/joinchat/Bmf-IT9M7kERI6H8jn9hxAنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی