معرفی کتابها و دوره ها

ثبت نام در ترم پیش نیاز دوره مکالمه عربی فصیح
مدرس: محمد باقر اسدی

ثبت نام دوره مبتدی آموزش قواعد و مکالمه عربی با تدریس محمد باقر اسدی

یکشنبه 14 فروردين 1401

سلام و درود خدمت همه شما عزیزان و بزرگواران ان شاء الله هر جا كه هستيد خوب و خوش سرحال باشيد.
همانطور كه بسیاری از شما مستحضر هستيد قرار است كه پس از مدتها دوره جديدی را برای آموزش مكالمه عربی از سطح مبتدی آغاز كنيم. از آنجا كه درباره اين دوره سوالات زيادی پرسیده می شود، تصمیم گرفتم به این سوالات پاسخ دهم و اگر سوال دیگری هم ماند در بخش نظرها ارسال فرمایید.
سوال اول:  دوره کی آغاز می شود؟
با توجه به اینکه بیشتر متقاضیان شرکت در دوره مکالمه، پیش زمینه زیادی از قواعد عربی ندارند، تصمیم گرفته شد که قبل از آغاز دوره یک ترم 14 جلسه ای پیش نیاز برگزار شود و در آن قواعد مهم و کاربردی عربی به زبانی ساده و در سطح مقدماتی آموزش داده شود. به عنوان مثال نحوه صرف افعال ثلاثی مجرد و مزید، زمان افعال، قواعد اعداد و ساعت، شناخت ضمایر و انواع مرفوع و منصوب و مجرور و... .
   پس قبل از شروع دوره مکالمه عربی یک ترم پیش نیاز خواهیم داشت تا همه شرکت کنندگان تا حدودی با قواعد صرف و نحو آشنا شده و در جمله سازی راحت تر پیشرفت کنند.  

ثبت نام دوره پیش نیاز از همین الان شروع شده و تا 26 فروردین ادامه ادارد و شنبه 27 فروردین اولین جلسه دوره پیش نیاز برگزار می شود.

کسانی که احساس می کنند سطحشان در قواعد خوب است می توانند در این دوره شرکت نکنند ولی توجه داشته باشند که برای ورود به دوره مکالمه باید در آزمون دوره پیش نیاز شرکت کنند و نمره قبولی به دست بیاورند.
سوال دوم: کلاس چه روزهایی برگزار می شود و در چه ساعتی؟ نحوه برگزاری به چه صورت است؟

کلاسهای دوره پیش نیاز دو روز در هفته یعنی شنبه و دو شنبه ساعت سه تا چهار و نیم بعد از ظهر برگزار می شود.  این کلاسها بصورت وبینار آنلاین است.کسانی که این ساعت برایشان مناسب نیست نگران نباشند چون همه جلسات بصورت تصویری ضبط می شود و چه کسانی که در کلاس شرکت کرده اند و چه کسانی که غایب بوده اند می توانند ویدیوی جلسات رو بصورت آنلاین در سایت ببینند.

اما دوره مکالمه که پس از دوره پیش نیاز  و از اوایل تابستان برگزار می شود، هفته ای سه جلسه است که جزئیات و نحوه برگزاری آن را در ادامه می آید:
با توجه به اینکه تعداد متقاضیان شرکت در دوره مکالمه بیشتر از توان و وقت بنده است،  جلسات دوره به دو بخش تقسیم شده است. بخش اول بخش تدریس می باشد، یعنی بخشی که مدرس صحبت می کند. این بخش بصورت دو وبینار تدریس مکالمه و تدریس فیلم در  روزهای شنبه و دوشنبه برگزار می شود که همه شرکت کنندگان در آن حاضر هستند و مشارکت در آن بصورت متنی است نه صوتی. علاوه بر آن میتوانید وبینارهای تدریس مکالمه و فیلم را بصورت ضبط شده هم ببینید. اما همانطور که می دانید این برای پیشرفت سریع شما کافی نیست و  باید تمرین و صحبت و تعامل هم باشد. به همین دلیل در دوره مکالمه جلسه سومی هم برای تمرین و گفتگو درباره مباحث آن دو وبینار برگزار می شود که تعداد شرکت کنندگان آن حداکثر 20 نفر است. بدینصورت که چند جلسه تمرین و گفتگو خدمتتان پیشنهاد می شود و هر کدام را که ساعتش با برنامه شما هماهنگ است، انتخاب می کنید. جلسات تمرین و گفتگو می تواند صبح یا بعد از ظهر چهارشنبه باشد. شخصا دوست دارم تعداد حاضرین در کلاس کمتر باشد ولی تجربه نشان داده که معمولا در هر جلسه حدود نصف زبان آموزها شرایط صحبت را دارند و بقیه به دلیل سر و صدای خانه، غیبت یا کسالت و.... آمادگی صحبت را ندارند.

پس جلسات دوره مکالمه سه جلسه در هفته است که دو جلسه هم بصورت وبینار و هم بصورت ضبط شده ارائه می شود و یکی از آنها بصورت کلاسهای با تعداد کمتر برای گفتگو و تمرین است که ساعت این جلسه را می توانید از میان چند گزینه انتخاب کنید. در کلاسهای وبیناری هم تعامل بصورت جمله سازی و پاسخ به سوالات هست ولی تعامل شفاهی در کلاس تمرین است.

سوال  سوم : محتوای دوره چیست؟

در این دوره ما عربی فصیح تدریس می کنیم ولی با رویکردی کاربردی و با تمرکز روی کلمات رایج و پر کاربرد مخصوصا کلمات مشترک با لهجه های عامیانه. تا  بتونیم از عربی فصیح در ارتباط با مردم هم به بهترین شکل استفاده کنیم و صرفا جملات قدیمی و ادبی یاد نگیریم.  بنده پیرامون این موضوع در لایوهای گذشته توضیح داده ام.
البته در کنار مهارت مکالمه، مهارت نویسندگی هم برای ما اهمیت دارد و انتظار می رود که زبان آموزان در پایان سطح پیشرفته این دوره، به سطح قابل قبولی از نویسندگی هم برسند و عربی ما صرفا در سطح ماشین گرفتن، سفر، چای و غذا خوردن نباشد. بلکه بتوانیم در مورد مسائل اجتماعی ، سیاسی و.... هم گفتگو کنیم.

سوال چهارم: دوره چقدر طول می کشد؟

همانطور که گفته شد نگاه ما به عربی نگاه حداقلی نیست و صرفا برای یادگیری جملات مربوط به غذا، سفر و خرید آن را یاد نمی گیریم. البته این موضوعات خیلی مهم است و در ترمهای اولیه دوره به آن پرداخته می شود. اما نباید به آن بسنده کرد. به همین دلیل دوره ما دوره ای بلند مدت هست. سطح مقدماتی و متوسطه  این دوره 14 ترم طول می کشد و هر ترم با امتحان 14 جلسه یک و نیم ساعته است و از آنجا که هر هفته سه جلسه قراره برگزار می شود، این دوره حدود یک و نیم سال طول می کشد تا به سطح متوسط  برسد. البته خیلی ها در همین مدت به سطح خیلی خوبی میرسند.
بعد از پایان این دوره، سطح پیشرفته بصورت دوره های گفتگوی آزاد، نویسندگی و ترجمه فیلم و اخبار ادامه پیدا می کنه تا زبان آموز به سطح قابل قبولی برسد.
پس دوره ما شش ساعته و 20 روزه  نیست و اصولا نمی شود در این مدت به زبانی  مسلط شد. هر وقت یک عرب زبان در این چند ساعت و چند روز به فارسی مسلط شد، ما هم می توانیم در این مدت به عربی مسلط شویم!
سوال پنجم: در این دوره از چه کتابی استفاده می شود؟

در این دوره از کتابهای العربیة بین یدیك ( جلد نارنجی و سبز - كتاب 1 و 2)  در کنار فیلمهای آموزشی استفاده می شود. البته این کتابها و فیلمها صرفا بهانه ای برای دور هم بودن است و مطالب کلاس چند برابر آن است. از کتاب  العربیة بین یدیك فقط دو جلد نارنجی و سبز تدریس می شود چون بعد از آن، تنوع مطالب این کتاب به شدت کم شده و کتاب کسل کننده می شود.

سوال ششم: آیا در پایان دوره مدرک می گیریم؟

در این دوره مدرکی ارائه نمی شود و هدف صرفا تسلط برعربی است. مدارک آموزشگاهی برای کسانی که قصد دارند در زمینه عربی فعالیت کنند، اعتباری نداشته و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. چون هر جا بخواهید استخدام شوید از شما امتحان گرفته می شود و نمونه کار خواسته می شود و به مدارک آموزشگاه ها اعتماد نمی شود. حتی اگر مهر دانشگاه روی آن باشد. صرفا مدارک تحصیلات دانشگاهی ( کارشناسی، ارشد و دکتری) در استخدام و پایه حقوقی تأثیر دارد.

اما با این حال اگر تمایل دارید که مدرک معتبری در زبان عربی داشته باشید، می توانید پس از تسلط نسبی، در آزمون اشتمال دانشگاه تهران ، آزمون بسندگی دانشگاه فردوسی یا آزمون التنال دانشگاه الزهراء تهران شرکت کنید و مدرک معتبر بگیرید. مدرک التنال دانشگاه الزهراء که از طرف موسسه التنال اردن صادر می شود، اعتبار بین المللی دارد و هر کسی می تواند در آزمون آن شرکت کرده و این مدرک را بگیرد.

سوال هفتم: آیا من می توانم در این دوره به عربی مسلط شوم؟

ببینید کلاس بخشی از فرایند یادگیری است. تلاش، همت و استعداد شما هم در میزان یادگیری شما تأثیر دارد. یک مثال خدمتتان عرض کنم. همه پزشکها دوره پزشکی را گذرانده اند و تحصیلات دانشگاهی دارند. اما آیا همه پزشکها تشخیصشان مثل هم است؟ پزشکانی داریم که با یک معاینه ساده، بیماری را تشخیص داده و بیمار را نجات می دهند و پزشکانی هم داریم که در تشخیص بیماری اشتباه می کنند و حتی ممکن است مرتکب قصور پزشکی شوند. با اینکه ممکن است همه آنها در یک دانشگاه درس خوانده باشند و تدریس اساتیدشان هم عالی باشد.

در دوره های بنده هم افرادی بودند که به سطحی رسیدند که الان تدریس و ترجمه و فعالیت بین المللی دارند، اما برخی هم هستند که هنوز در مکالمات روزمره  اشتباهاتی دارند. چیزی که بنده می توانم تضمین کنم این است که مطالب درست تدریس شود ولی بخش دوم یعنی تمرین و تلاش بر عهده شماست.

سوال هشتم: هزینه دوره چقدر است؟

هزینه هر ترمِ 14 جلسه ای 300 هزار تومان است و بعضا به مناسبتهایی جلسات اضافی رایگان هم، برای شرکت کنندگان برگزار می شود.  هر یک و نیم ساعت یک جلسه محسوب می شود.

سوال نهم: چگونه در دوره  ثبت نام کنم؟

فعلا برای دوره پیش نیاز ( قواعد) ثبت نام انجام می شود و ثبت نام دوره مکالمه پس از پایان دوره پیش نیاز ( تقریبا اواسط خرداد) آغاز می شود.

برای ثبت نام، موارد زیر را از طریق ایتا، واتس اپ یا تلگرام به شماره ای که در ادامه می آید ارسال کنید:
1- نام و نام خانوادگی
2- شماره تماس ترجیحا دارای پیام رسان ایتا و در غیر اینصورت تلگرام. ( لطفا درج شود که از ایتا استفاده می کنید یا تلگرام)
3- تصویر فیش واریزی به مبلغ 300 هزار تومان برای هر ترم.

شماره کارت:
5041-7210-3810-2886
بانک رسالت – به نام محمد باقر اسدی
4- توضیحی مختصر درباره هدف از یادگیری عربی و پیش زمینه ای که از این زبان دارید.

لطفا موارد فوق را در یکی از پیام رسانهای ایتا، واتس اپ یا تلگرام به شماره زیر ارسال کنید:
09385018266
برای اطلاعات بیشتر لطفا به همین شماره در ایتا، واتس اپ یا تلگرام پیام صوتی یا متنی ارسال کنید.


مطالب مرتبط

آمار سایت

دسته بندی موضوعات

آمار سایت